Wynajęcie mieszkania rodzinie z dzieckiem
Posiadasz środki finansowe i chcesz je zainwestować albo bierzesz kredyt i kupujesz mieszkanie w celach inwestycyjnych. Chcesz żeby to była inwestycja, która się zwróci. Szybko remontujesz i wykańczasz mieszkanie. Szukasz najemcy i… no właśnie. Tutaj pojawia się pytanie, komu wynająć, żeby nie wpakować się w problemy.
Inwestycje w nieruchomości
W ostatnich latach społeczeństwo w Polsce bogaci się. Coraz większe dochody finansowe wpływają na generowanie środków pieniężnych, które aż się proszą o inwestowanie. Czasy kiedy opłacało się inwestować w lokaty bankowe minęły bezpowrotnie. Zdecydowanie lepszym rozwiązaniem jest inwestycja w nieruchomości. Opcji jest kilka. Można skoncentrować się na tzw. flipach, czyli znaleźć mieszkanie w bardzo okazjonalnej cenie, wyremontować i sprzedaż sporo drożej. Inną opcją jest wynajmowanie mieszkania. Taka wersja przemawia do większej części inwestorów. Aby jednak wynajmowanie mieszkania było opłacalne i bezproblemowe, konieczne jest stosowanie się do kilku zasad.
Nie zapomnij o umowie
Co do zasady umowa z najemcą nie musi być zawarta w formie pisemnej. Jednak ze względów dowodowych, proponujemy zawarcie umowy w takiej formie. Przepisy prawa wskazują jakie postanowienia powinna zawierać umowa najmu lokalu mieszkalnego. Postanowienia zawarte są przede wszystkim w Kodeksie cywilnym oraz ustawie o ochronie praw lokatorów, ale nie tylko. Problematyczna dla wynajmującego jest przede wszystkim ustawa o ochronie praw lokatorów, która przyznaje najemcom szeroką ochronę praw. Wbrew pozorom przygotowanie umowy najmu nie jest prostą sprawą a konsekwencje pomyłek i niedopatrzeń mogą być poważne. Jeśli nie jesteś pewien, czy jesteś w stanie wystarczająco zabezpieczyć swoje interesy samodzielnie redagując treść umowy, skorzystaj z usług prawnika lub doświadczonego pośrednika nieruchomości, który z pewnością pomoże ją przygotować.
Na co uważać przy redagowaniu umowy najmu
Podczas redagowania treści umowy należy pamiętać, że nie może być ona kształtowana swobodnie przez wynajmującego z pominięciem obowiązujących przepisów prawa, dotyczy to przede wszystkim warunków rozwiązywania umowy, zasad podnoszenia czynszu, a także utrzymania mieszkania i jego wyposażenia oraz sposobu wnoszenia opłat i ich podstawy. Postanowienia umowy najmu nie mogą być sprzeczne z obowiązującymi przepisami prawa.
A może najem okazjonalny
Najem okazjonalny niewątpliwie pomaga w pewnym zakresie chronić interesy wynajmującego. Procedura zawarcia umowy w formie najmu okazjonalnego jest nieco inna niż ma to miejsce w przypadku tradycyjnej umowy najmu. Najem okazjonalny pomaga wynajmującym dokonać szybkiej egzekucji komorniczej, dokonać opróżnienia lokalu i przede wszystkim usunięcia nieuczciwego najemcy z nieruchomości. Umowa w formie aktu notarialnego nakłada na najemców obowiązek złożenia stosownego oświadczenia o dobrowolnym poddaniu się egzekucji. Istotnym ograniczeniem dla wynajmujących jest fakt, iż umowa najmu okazjonalnego może dotyczyć wyłącznie najmu prywatnego. Oznacza to, że umowy w tej formie nie mogą zawierać przedsiębiorstwa oraz osoby wynajmujące mieszkania w ramach prowadzonej działalności gospodarczej.
Casting na lokatora, czyli jak znaleźć idealnego lokatora
Poszukiwania lokatora są dla wielu właścicieli dużym wyzwaniem. Trzeba oszacować cenę nieruchomości, która z jednej strony nie powinna być za niska, bo nikt nie chce zarobić mniej niż powinien, a z drugiej strony za wysoka cena może spowodować, że mieszkania najnormalniej w świecie, nikt nie będzie chciał wynająć. Określenie ceny to nie wszystko. Konieczne jest zredagowanie treści ogłoszenia, zrobienie prawidłowych zdjęć, prezentacja oferty oraz negocjacje. Dlatego poszukiwania odpowiedniego lokatora warto powierzyć profesjonalistom z branży.
Idealny lokator
Idealny lokator to taki, który nie sprawia problemów i reguluje zobowiązania finansowe w terminie. Jednak w dzisiejszym czasie nie trudno o bardziej problemowych najemców. Na grupach internetowych roi się od informacji na temat tego, jakim najemcom nie wynajmować mieszkania. Wśród nich znajdują się przede wszystkim obcokrajowcy, osoby posiadające psy oraz… dzieci
Dzieci… ach dzieci
Użytkownicy sieci często mówią, że wynajęcie mieszkania rodzinie z dzieckiem to tylko problemy. Dziecko niszczy ściany, meble… a takich lokatorów trudniej się pozbyć. Z problematycznym najemcą należy w pierwszej kolejności rozwiązać umowę najmu, następnie należy wnieść powództwo o eksmisję z lokalu mieszkalnego do właściwego sądu. Sąd orzeka o eksmisji w sytuacji kiedy małoletni (a w praktyce rodzina z małoletnim) ma możliwość zamieszkać w innym lokalu mieszkalnym. Czyli wynajmujący wnosi powództwo do sądu, a sąd orzeka eksmisję i przyznaje lokatorom prawo do lokalu socjalnego, który powinna zapewnić im gmina. Do tego czasu wstrzymana jest eksmisja z dotychczas zajmowanego lokalu.