Ranking bezpieczeństwa w Katowicach – w której dzielnicy warto się osiedlić?
Planujesz zakup nieruchomość w Katowicach, ale nie wiesz, w której dzielnicy będziesz czuć się bezpiecznie? Nic dziwnego – wszyscy chcemy mieszkać w pięknej i spokojnej okolicy. W samym sercu Śląska bywa z tym różnie, dlatego osoby nieznające miasta powinny dokładnie sprawdzić, w jakiej lokalizacji warto się osiedlić, a których miejsc lepiej unikać.
- W Katowicach z roku na rok poprawia się wykrywalność przestępstw, a na ulicach jest coraz bezpieczniej.
- Mieszkańcy stolicy Śląska najlepiej czują się w dzielnicy Brynów-Osiedle Zgrzebnioka.
- Katowiczanie wolą nie zapuszczać się na tereny dzielnicy Szopienice-Burowiec.
- Przed podjęciem decyzji o zakupie mieszkania należy zweryfikować, czy znajduje się ono w bezpiecznej okolicy.
Czy Katowice są bezpiecznym miastem?
Największe miasto województwa śląskiego jest uważane za miejsce dobre do życia, chociaż w ogólnopolskich rankingach nie wypada najlepiej pod względem bezpieczeństwa – wszystko przez względnie wysoki stopień przestępczości. Statystyki nie kłamią – w 2022 roku w Katowicach stwierdzono 69 przestępstw na 1000 mieszkańców. Na szczęście, taki wynik wcale nie świadczy o tym, że w samym sercu Śląska nie możemy czuć się bezpiecznie. Lokalna policja z roku na rok pracuje coraz ciężej, co pozytywnie przekłada się na stopień wykrywalności przestępstw – dzięki temu więcej sprawców wykroczeń zostaje zatrzymanych i ukaranych.
http://bip.katowice.kmp.policja.gov.pl/001/stan-bezpieczenstwa/12009,Stanbezpieczenstwa.html
Informacja o działalności i wynikach pracy Komendy Miejskiej Policji w Katowicach w 2022 roku.
W 2022 roku Komenda Miejska Policji w Katowicach oraz jej jednostki podległe wszczęły 8612 postępowań przygotowawczych, czyli o 160 mniej niż w 2021 roku. To nie koniec pozytywnych wiadomości – w minionych miesiącach znacznie wzrosła wykrywalność przestępstw – z 72,2% do 80,1%. Oznacza to, że Katowicka policja stale poprawia swoją skuteczność, a w mieście jest coraz bezpiecznej.
Najbezpieczniejsze dzielnice w Katowicach
Katowice są miastem różnorodnym – znajdziemy tu zakątki, do których lepiej nie zapuszczać się po zmroku, jednak na terenie stolicy województwa śląskiego powstaje coraz więcej prestiżowych osiedli, a poszczególne dzielnice wzbogacają się o miejsca rekreacji dla całych rodzin. W 2020 roku portal otodom.pl stworzył ranking katowickich dzielnic.
W kategorii „bezpieczeństwo” najlepiej wypadły:
- Brynów-Osiedle Zgrzebnioka,
- Murcki,
- Kostuchna,
- Osiedle Tysiąclecia,
- Dąb.
Mieszkańcy tych dzielnic stwierdzili, że czują się bezpiecznie w swojej okolicy i nie boją się po niej poruszać ani wracać do domu po zmroku. Wspomniane lokalizacje są szczególnie cenione przez rodziny z dziećmi, osoby starsze oraz wszystkich, którzy lubią ciszę i spokój.
https://otodompl.cdn.prismic.io/otodompl/224ee81f-29d1-4221-a4d3-9678e0c7ad82_Ranking+Dzielnic+2020+Katowice.pdf
Miejsca w Katowicach, które są owiane złą sławą – czy warto kupować tu mieszkanie?
Poczucie bezpieczeństwa trudno jest klasyfikować według skali. Tam, gdzie jedni czują się jak w domu, inni zapuszczają się niechętnie. Jakie aspekty powinny wpływać na podjęcie decyzji odnośnie kupna mieszkania w danej dzielnicy? Warto zerknąć do statystyk policyjnych oraz zapoznać się z opiniami katowiczan. Rankingi zgodnie wskazują trzy miejsca owiane złą sławą, którymi są:
- Szopienice-Burowiec,
- Załęże,
- Śródmieście.
Wielu mieszkańców Katowic woli nie zapuszczać się na Szopienice oraz Załęże. Obie dzielnice od lat znajdują się na podium klasyfikacji przestępstw i wykroczeń na terenie miasta. Problemy, które dotykają te miejsca to alkoholizm, niska aktywność gospodarcza i zła sytuacja finansowa mieszkańców. Mimo zatrważających statystyk nie powinniśmy do razu przekreślać mieszkań zlokalizowanych w tych dzielnicach – na Szopienicach, Burowcu i Załężu mieszkają zwyczajni ludzie, którzy nigdy nie mieli zatargów z prawem, a wysoka przestępczość dotyczy jedynie kilku osiedli. Śródmieście to centralna dzielnica Katowic – naruszenia bezpieczeństwa w tej okolicy są konsekwencją wysokiego natężenia ruchu, a sprawcami wykroczeń często nie są nawet mieszkańcy stolicy województwa śląskiego.
Na co zwrócić uwagę przed zakupem mieszkania w Katowicach
Rankingi i statystyki policyjne stanowią jedynie przydatną wskazówkę, jednak nie zawsze znajdują odzwierciedlenie w rzeczywistości. Zła sława Szopienic, Załęża, czy Śródmieścia nie powinna odstraszać nas przed oglądaniem mieszkań zlokalizowanych w tych dzielnicach. Pamiętajmy, też, że nawet na Brynowie, czy Murckach zdarzają się włamania – niektórych sytuacji nie jesteśmy w stanie uniknąć pomimo zachowania wszelkich środków ostrożności. Zanim zdecydujemy się na zakup mieszkania w Katowicach, sprawdźmy, co dzieje się w jego okolicy – warto zajrzeć do Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa, która przedstawia zgłoszenia obywateli dotyczące m.in. aktów wandalizmu, spożywania alkoholu w miejscach niedozwolonych, niszczenia zieleni, czy dzikich wysypisk śmieci.
https://mapy.geoportal.gov.pl/iMapLite/KMZBPublic.html
Warto pamiętać, że nie wszystkie widoczne na mapie zgłoszenia są potwierdzone, zatem jest to tylko sugestia, którą trzeba zweryfikować. Jeśli zależy Ci na kupnie mieszkania w bezpiecznej dzielnicy Katowic, skorzystaj z pomocy biura nieruchomości. Dobry pośrednik zna lokalny rynek i wie, w jakiej okolicy można spokojnie spacerować po zmroku. Dzięki współpracy z agentem szybciej znajdziesz wymarzone mieszkanie w pięknej okolicy.