Plusy mieszkania w Gliwicach – dlaczego warto osiedlić się w tym mieście?
Szukasz nieruchomości w przystępnej cenie, jednak zależy Ci na dobrej lokalizacji i atrakcyjnej okolicy? Najwyższa pora, by zastanowić się nad kupnem mieszkania w Gliwicach. Sprawdź, dlaczego to miasto cieszy się coraz większym zainteresowaniem wśród osób marzących o swoim własnym M.
- Wartość m2 mieszkania w Gliwicach stale rośnie.
- Gliwicki rynek nieruchomości jest niezwykle zróżnicowany, a przedsiębiorcy coraz częściej inwestują tu swoje pieniądze.
- Gliwiczanie czują się związani ze swoim miastem.
- Doskonała infrastruktura drogowa to prawdziwy atut Gliwic.
- Jedna z najstarszych śląskich miejscowości uzyskała tytuł Lidera w kategorii Mieszkalnictwo Indeksu Zdrowych Miast.
Gliwicki rynek nieruchomości – alternatywa dla drogich Katowic
Gliwice są jednym z najstarszych miast Górnego Śląska. Ich historia sięga XIII wieku, a akcenty minionych epok wciąż są widoczne w okolicznej architekturze. Gliwicki rynek robi wrażenie – kwadratowy plac z zabytkowym ratuszem jest otoczony zadbanymi kamienicami i urokliwymi uliczkami. To miasto leży na skraju Aglomeracji Śląskiej – jest tu spokojniej niż w Katowicach, a doskonale rozbudowana infrastruktura drogowa znacznie ułatwia poruszanie się pomiędzy śląskimi miejscowościami. Okoliczne nieruchomości stale zyskują na wartości – według portalu sonarhome.pl, w listopadzie 2023 średnia cena za m2 mieszkania w Gliwicach wynosiła 5943 zł. To zdecydowanie mniej niż w Katowicach, ale więcej niż w pobliskim Zabrzu.
https://sonarhome.pl/ceny-mieszkan/gliwice
Mieszkanie w Gliwicach dla wymagającego kupca
Kilka lat temu w Gliwicach zapanował prawdziwy boom inwestycyjny. W mieście powstają nowe biurowce, osiedla, bloki i punkty usługowe. Znajduje się tu wiele mieszkań z rynku pierwotnego, a cena takich nieruchomości jest o wiele niższa niż w Katowicach (oba miasta dzieli zaledwie 30 kilometrów). Eleganckie apartamentowce, lofty i strzeżone osiedla? W Gliwicach można wybierać do woli! W tym mieście doskonale prosperuje również rynek wtórny, a największą popularnością cieszą się mieszkania zlokalizowane na osiedlach:
- Paryskim,
- Kopernika,
- Waryńskiego,
- Millenium,
- Sikornik.
Nieruchomości w Gliwicach są niezwykle zróżnicowane – kupujący wybierają pomiędzy mieszkaniami w blokach z wielkiej płyty, nowoczesnymi apartamentami, przestronnymi lokalami w kamienicach oraz uroczymi domkami zlokalizowanymi na uboczu miasta.
Gliwiczanie kochają swoje miasto!
W 2017 roku Centrum Badania Opinii Społecznej przeprowadziło ankietę wśród gliwiczan. Mieszkańcy mieli ocenić warunki życia w swoim mieście. Większość badanych (83%) zadeklarowała przywiązanie do Gliwic. Zdaniem 61% ankietowanych, ich miejscowość wyróżnia się pozytywnie na tle innych lokalizacji w regionie. Co sprawiło, że jedno z najstarszych śląskich miast jest tak dobrze postrzegane w oczach mieszkańców? Badani najbardziej docenili estetykę, walory ekonomiczne oraz wygodę poruszania się po Gliwicach.
https://kultura.gliwice.eu/sites/default/files/imce/gliwice_warunki_zycia_2017_cbos.pdf
Miejsce dobre dla każdego?
Czy wiesz, że mieszkanie w Gliwicach zaspokaja potrzeby przedstawicieli praktycznie każdej grupy społecznej? Osoby starsze preferują niewielkie lokale na parterze w cichej, spokojnej okolicy oraz niedalekiej odległości od przychodni, apteki i kościoła. Single dobrze odnajdują się w kawalerkach zlokalizowanych blisko centrum. Studenci najchętniej kupują lub wynajmują mieszkanie, z którego szybko dotrą na Politechnikę Śląską, a rodziny z małymi dziećmi szukają swojego wymarzonego domu w Gliwicach. Młodzi rodzice chętnie wybierają nieruchomości znajdujące się w Żernikach, Brzezince lub Łabędach.
Plusy i minusy mieszkania w Gliwicach
Gliwice, jak każde inne miasto, ma swoje zalety i wady. Przed podjęciem decyzji o kupnie nieruchomości w tej okolicy, warto sporządzić swoją własną listę plusów i minusów wynikających z życia na obrzeżach Aglomeracji Śląskiej. Dobra wiadomość jest taka, że mieszkańcy i eksperci dostrzegają więcej pozytywów, do których można zaliczyć na przykład:
- Doskonałą infrastrukturę drogową,
- Liczne parki, skwery i tereny zielone,
- Nowoczesną halę sportową oraz stadion,
- Dużą liczbę miejsc pracy,
- Bogatą ofertę gastronomiczną oraz aktywne życie nocne,
- Zadbane ulice i chodniki.
Czy Gliwice mają swoją ciemniejszą stronę? Niestety, każde miasto ma pewne wady. Słabości tej pięknej miejscowości to:
- Zły stan powietrza,
- Wycinka drzew związana z podejmowaniem nowych inwestycji,
- Duży ruch uliczny.
Warto pamiętać, że problem smogu oraz korków jest obecny we wszystkich większych miastach w Polsce. Chociaż wycinanie drzew zawsze wzbudza kontrowersje, to czasem jest konieczne, aby okolica mogła się rozwijać.
Gliwice – zdrowe miasto
Nawet problemy ze smogiem nie przeszkodziły Gliwicom w podbiciu Indeksu Zdrowych Miast. To zestawienie klasyfikuje polskie miasta w różnych obszarach wpływających na jakość życia i zdrowie mieszkańców. Naukowcy z SGH w Warszawie oraz eksperci Fundacji Gospodarki i Administracji Publicznej przyznali Gliwicom tytuł Lidera kategorii Mieszkalnictwo. Śląskie miasto wyprzedziło m.in. Wrocław, Sopot i Warszawę. Okazuje się, że Gliwice zapewniają najlepszą dostępność mieszkań o odpowiedniej jakości, lokalizacji i cenie dla obywateli.
https://www.luxmed.pl/assets/media/Indeks_Zdrowych_Miast.pdf
Gliwicki rynek nieruchomości od wielu lat rośnie w siłę. Nowe inwestycje powodują, że już niedługo na tym terenie zacznie pracować coraz więcej ludzi. Oznacza to, że mieszkania w Gliwicach będą jeszcze droższe – im wcześniej podejmiemy decyzję o kupnie lokalu na obrzeżach Aglomeracji Śląskiej, tym lepszą cenę wynegocjujemy. Poszukiwania mieszkania na własną rękę to zbyt duża odpowiedzialność? Skorzystaj z pomocy doświadczonego biura nieruchomości!
Źródła:
Grafika 1:
https://sonarhome.pl/ceny-mieszkan/gliwice
https://sonarhome.pl/ceny-mieszkan/zabrze
https://sonarhome.pl/ceny-mieszkan/katowice
Grafika 2:
https://kultura.gliwice.eu/sites/default/files/imce/gliwice_warunki_zycia_2017_cbos.pdf
Grafika 3:
https://www.luxmed.pl/assets/media/Indeks_Zdrowych_Miast.pdf