Your search results

Czy w Gliwicach jest bezpiecznie? Najlepsze i najgorsze dzielnice według mieszkańców

Opublikował Helper on 02/09/2024
0

Gliwice to miasto, które dynamicznie się rozwija – każdego roku przyjeżdżają tu tysiące studentów oraz pracowników znajdujących zatrudnienie w okolicznych przedsiębiorstwach. Czy nowi mieszkańcy mogą czuć się bezpiecznie na obrzeżach Aglomeracji Śląskiej? Sprawdź, co o swoim mieście sądzą gliwiczanie.

  • Mieszkańcy Gliwic uważają, że ich osiedla są bezpieczne.
  • W 2022 roku w Gliwicach doszło do mniejszej liczby przestępstw niż w latach poprzednich.
  • Jedną z najbezpieczniejszych gliwickich dzielnic jest Wilcze Gardło, z kolei najgorszą sławą cieszy się Śródmieście.
  • Miasto od kilku lat rozwija sieć monitoringu oraz realizuje program, którego celem jest zapewnienie bezpieczeństwa mieszkańcom.
  • Gliwiczanie czują się bezpiecznie w swoim mieście.

Gliwiczanie czują się bezpiecznie

Zdecydowana większość gliwiczan twierdzi, że lokalna przestępczość w żaden sposób nie wpływa na ich życie codzienne. W 2017 roku CBOS przeprowadził badanie wśród mieszkańców Gliwic – aż 90% ankietowanych stwierdziło, że czuje się bezpiecznie lub bardzo bezpiecznie w swoim mieście. To przekonanie dominuje zarówno wśród mężczyzn, jak i kobiet, a najwięcej pozytywnych opinii wyrażali badani w wieku 18-30 lat oraz posiadacze wykształcenia wyższego. Poczucie bezpieczeństwa może odnosić się do całego miasta lub własnego osiedla, jednak w obu przypadkach gliwiczanie wyrażają wysoki stopień satysfakcji z poziomu bezpieczeństwa – 87% badanych uważa, że w ich miejscu zamieszkania jest spokojnie.

Czy Gliwice naprawdę są bezpiecznym miastem?

Policyjne statystyki wskazują, że w Gliwicach dochodzi do coraz mniejszej liczby groźnych incydentów. W 2022 przestępczość ogólna w powiecie gliwickim była niższa niż w roku poprzednim, a okoliczni policjanci stale pracują nad tym, aby w nadchodzących miesiącach w mieście było jeszcze bezpieczniej.
Warto zauważyć, że gliwiccy policjanci szybko pojawiają się na miejscu zdarzenia – w przypadku pilnych interwencji potrzebowali średnio 8 minut i 46 sekund na reakcję. Okoliczni funkcjonariusze stale monitorują miejsca, które zdaniem gliwiczan mogą być niebezpieczne. W 2022 roku potwierdzono i wyeliminowano aż 1155 takich zdarzeń, z czego większość dotyczyła nieprawidłowego parkowania, przekraczania dozwolonej prędkości oraz spożywania alkoholu w miejscach publicznych.

Jak poszczególne dzielnice wypadają w policyjnych statystykach?

Gliwice uważane są za miasto stosunkowo bezpieczne, jednak nawet tutaj znajdują się uliczki i osiedla, do których lepiej nie zapuszczać się po zmroku. O poziomie bezpieczeństwa w danej okolicy świadczą zarówno policyjne statystyki, jak i subiektywne odczucia mieszkańców – wpływ na komfort życia mają także zaniedbane ulice, chodniki i skwery oraz brak dostatecznego oświetlenia.

Najlepsze dzielnice Gliwic – tutaj rzadko dochodzi do niebezpiecznych zdarzeń

W rankingu najbezpieczniejszych dzielnic Gliwic czołowe miejsca zajmują lokalizacje oddalone od centrum. Największy spokój panuje na obrzeżach miasta – tam, gdzie zagęszczenie ludności jest mniejsze, a większość mieszkańców wzajemnie się zna. W 2020 roku najbezpieczniejszą dzielnicą okazało się Wilcze Gardło, w którym żyje nieco ponad 1000 osób. Trzy lata temu nie odnotowano tam żadnego naruszenia prawa! Policyjne statystyki wskazują, że bezpiecznie i spokojnie jest także w:

  • Ostropie,
  • Bojkowie,
  • Brzezince,
  • Żernikach.

Policyjne raporty dość dobrze pokrywają się z opiniami mieszkańców, jednak w tej kwestii występuje jeden wyjątek – 100% respondentów biorących udział w badaniu CBOS stwierdziło, że czuje się bezpiecznie, mieszkając w dzielnicy Stare Gliwice.

Niebezpieczne dzielnice Gliwic – czy warto zapuszczać się tu po zmroku?

W których dzielnicach Gliwic odnotowuje się najwięcej przestępstw? Czołowe miejsca w tym niechlubnym rankingu zajmują:

  • Śródmieście,
  • Szobiszowice,
  • Zatorze,
  • Baildona.

Wysoka przestępczość to zjawisko charakterystyczne dla dzielnic centralnych, gdzie natężenie ruchu jest wysokie, a zagęszczenie ludności bardzo duże. W Gliwicach nie znajdziemy wielu osiedli, do których lepiej nie zapuszczać się po zmroku. Na mapie miasta wyróżnia się tylko jedno miejsce, które w opinii mieszkańców uchodzi za dość niebezpieczne – to tak zwany trójkąt, który obejmuje ciąg kamienic zlokalizowanych przy ulicach Hutniczej, Franciszkańskiej i Błogosławionego Czesława. Co ciekawe, według badań CBOS aż 90% mieszkańców Baildona czuje się bezpiecznie na swoim osiedlu, a właśnie w tej okolicy znajduje się niesławny „trójkąt”.

Co robi miasto, aby w Gliwicach było coraz bezpieczniej?

Gliwicka policja w 2022 roku ujawniła średnio 132 wykroczenia każdego dnia. Nad bezpieczeństwem codziennie czuwało około 90 funkcjonariuszy wykonujących patrole i obchody. Służby przyznają, że zapotrzebowanie na dodatkowe jednostki patrolowe wciąż jest bardzo duże. Miasto od kilku lat realizuje program „Bezpieczne Gliwice”. W ramach tego przedsięwzięcia władze finansują m.in. imprezy edukacyjno-prewencyjne dla dzieci i młodzieży oraz szkolenia z zakresu samoobrony i pierwszej pomocy.

W Gliwicach działa kilkaset kamer – rozbudowany system monitoringu wizyjnego uważany jest za jeden z najnowocześniejszych w całym kraju. Niestety, nie znając charakterystyki miasta, nigdy nie mamy całkowitej pewności, że mieszkanie, które planujemy kupić, znajduje się w bezpiecznej okolicy. W takim przypadku warto zdecydować się na pomoc biura nieruchomości – doświadczony agent wie, która dzielnica najlepiej spełni nasze oczekiwania.

Foto okładki: http://naszelabedy.pl

Źródła: https://kultura.gliwice.eu/sites/default/files/imce/gliwice_warunki_zycia_2017_cbos.pdf
https://gliwice.policja.gov.pl/ka9/prewe/stan-bezpieczenstwa/31484,Stan-bezpieczenstwa.html
https://www.nowiny.gliwice.pl/w-gliwicach-coraz-bezpieczniej–sprawdzamy-statystyki
https://gliwice.policja.gov.pl/ka9/prewe/stan-bezpieczenstwa/31484,Stan-bezpieczenstwa.html

  • Czego szukasz?

Compare Listings