Co z Twoim mieszkaniem? Kupić czy wynająć?
Wielu młodych ludzi, zapatrzonych w pokolenie swoich rodziców i dziadków, marzy o swoim kawałku podłogi. Często jednak jest to marzenie utopijne, ponieważ dobrze wiemy, że nie każdy może sobie pozwolić na zakup mieszkania w wieku 25 lat – nieważne czy to na kredyt, czy za gotówkę. Dobrą alternatywą jest wynajem, ale czy na pewno?
Dlaczego chcesz mieć własne mieszkanie?
Zakup mieszkania to niewątpliwie jedna z najważniejszych decyzji w życiu człowieka, więc warto rozłożyć ją na czynniki pierwsze. A zatem, powinniśmy stanąć przed lustrem i zadać sobie kilka właściwych pytań, które pomogą nam podjąć tą ważną decyzję. Jedno z ważniejszych pytań to po prostu dlaczego chcesz mieć własnościowe mieszkanie? Bo kolega ma, bo wypada, bo jeśli wynajmuję to płacę komuś, bo muszę mieć gdzie mieszkać? Z pewnością dodałeś jeszcze kilka swoich „ale”. No właśnie, żyjemy w bardzo dynamicznym społeczeństwie, jesteśmy zabiegani, często wszystko szybciej nam się po prostu nudzi, a własne mieszkanie to… często własne kłopoty.
Wynajmować czy kupować?
Oczywiście każda sytuacja jest inna i należy ją rozpatrywać indywidualnie, ale są pewne schematy myślenia, które mogą Ci pomóc podjąć właściwą decyzję. Po pierwsze, jeżeli jesteś młody, bez stałych dochodów, nie masz jeszcze własnej rodziny, ale.. dostałeś lub odłożyłeś kilkanaście czy kilkadziesiąt tysięcy i czujesz, że musisz mieć własny kąt to… ochłoń! Musisz wziąć pod uwagę fakt, że nie masz dobrych podwalin pod negocjacje kredytowe, jeżeli w ogóle masz zdolność kredytową.
Alternatywą dla kupna mieszkania jest wynajmowanie. Jeżeli zastanawiasz się nad kupnem mieszkania to widzisz więcej minusów niż plusów w wynajmowaniu własnego kawałka. Czy, aby na pewno wynajmowane mieszkanie to studnia bez dna? Każdy człowiek w głębi duszy chce czuć się wolny i niezależny od czynników zewnętrznych. Chce czuć, że ma kontrolę nad własnym życiem. Wynajmowanie mieszkania to ogromna wolność decyzji, nie jesteś związany z jednym miejscem, z jednym miastem, a nawet z krajem! Możesz podróżować, zwiedzać świat, eksplorować i za kilka lat, jak już będziesz pewny czego tak naprawdę chcesz – to zadecydujesz w pełni świadomie.
Warto pamiętać!
Nasz tekst ma charakter poradnikowy, ale nie jest oficjalną poradą w myśl przepisów o doradztwie podatkowym. Każdy przypadek warto traktować indywidualnie a w razie wszelkich wątpliwości lub niejasności, poprosić o konkretną interpretację urzędu skarbowego.